IPL Epilacija
Epilacija ili trajno uklanjanje neželjenih dlaka i malja je metod izbora sve većeg broja dermatologa i kozmetologa, jer pored estetskih momenata, veoma bitna je i primena epilacija dlačica koje su sklone urastanju i infekcijama.
IPL metoda je trenutno najmodernija sigurna metoda otklanjanja dlaka.
Zašto baš ova metoda?
Zato što aparat IPL radi na ograničenoj temperaturi, odnosno temperaturi koja ne ugrožava integritet dermisa i ostalih slojeva kože i podkožnog tkiva. Već svojom temperaturom od 42-50 celzijusovih deluje samo na sam folikul dlake, gde ga spaljuje pa samim tim dlaka teži definitivnoj ekstrakciji i nekrozi folikula.
Aparat IPL modulacije je odličan za epilaciju svih tipova kože i dlaka, odnosno ovim aparatom mogu se otklanjati dlačice svih nijansi kao i sprovoditi različiti tretmani na svim tipovima kože.
IPL aparat je multifunkcionalni aparat, jer pored epilacije, zajedno sa promenljivim filterima moguće je raditi i druge laserske tretmane kože:
- Otklanjanje aktivnih i burznih akni
- Otklanjanje pigmentacija kože
- Rejuvenacije kože
- Otklanjanje vaskularnih lezija
- Epilacija
- Uklanjanje ožiljaka
- Uklanjanje bora
- Trajno lečenje gljivica (nokti i zanoktica)
Aparat je automatski i maksimalno obezbeđen od pregrevanja i spaljivanje kože, što je bio čest slučaj kod starijih modela aparata ove namene. Uz fabrički ugrađen kuler sa demineralizovanom vodom koja se menja, tretmani su maksimalno bezbolni i nivo neugodnosti i peckanja sveden je na sam minimum.
Aparat ima dve glave, jednu za IPL i jednu za modul rada. Modul rada se određuje naspram tipa kože i dlake.
Kako je unapređena sama metoda epilacije, ovim aparatom moguće je vršiti epilaciju i u letnjim mesecima, što starim tipom aparata nije bilo moguće.
Najčešća pitanja:
Kako izgleda koža nakon tretmana?
Za vreme postupka epilacije oseća se blago peckanje na delovima tela koji su osetljiviji na bol i toplotu, kao i tamo gde je veća gustina folikula dlaka. Neposredno nakon tretmana moguća je pojava blagog do srednjeg crvenila i mikrootoka (u prečniku oko 1 mm oko svake dlačice čiji je folikul uništen), koji se povlače nakon nekoliko sati, a kod osetljivijih osoba nakon nekoliko dana. Dlake sa tretirane regije ispadaju u narednih 14-20 dana nakon tretmana. U toj fazi može izgledati kao da one i dalje normalno rastu, ali ako budete pokušali da izvučete dlaku videćete da ona lagano klizi iz folikula.
Koliko tretmana je potrebno?
Broj tretmana u proseku je od 6 do 8 ponavljanja, ali nije moguće precizno utvrditi koliko je tačno tretmana potrebno, jer to zavisi od brojnih faktora: tipa dlake, dubine korena dlake i hormonskog statusa svakog klijenta ponaosob. Ponekad je potrebno uraditi i daleko više tretmana, ali isto tako i manji broj tretmana od navedenih. Najbolji rezultati se postižu kod osoba koje imaju tamne dlačice, svetlu kožu i dobar hormonski status.
Koliki je interval između tretmana?
Interval između dva tretmana je 3-4 nedelje, ne više kako bi se na vreme delovalo na novosazrele folikule.
Pre tretmana trajne epilacije neophodno je:
- Prekinuti upotrebu mehaničke epilacije (čupanje dlačica: depilacija voskom, pincetom i upotreba električnih epilatora ili uništavanje elektrolizom) najmanje 2 do 3 nedelje pre tretmana.
- Dan pre prvog i svih ostalih tretmana, dlačice, sa regije koja se epilira, moraju biti obrijane (nikako duže od 1mm).
- Prekinuti izlaganje suncu ili sunčanje u solarijumu oko 4 nedelje pre tretmana, odnosno sačekati da koža posvetli kako ne bi došlo do hiperpigmentacije kože, njenog nepotrebnog zagrevanja i stvaranja opekotina, kao i do smanjenja apsorpcije pigmenta dlake što direktno znači i do umanjenja rezultata.
- Prestati sa korišćenjem krema za samopotamnjivanje najmanje 4 nedelje pre tretmana
- Potpuno prekinuti upotrebu lekova, biljnih i prirodnih preparata koji mogu izazvati fotosenzibilizaciju kože kako ne bi došlo do stvaranja hiperpigmentacija i ozbiljnih promena na koži, vrlo sličnih opekotinama
- Pre i tokom terapije nije dozvoljeno korišćenje antikoagulanasa. Osobe koje koriste antikoagulantne lekove (Aspirin, Heparin), nesteroidne antireumatike (Ibuprofen, Diklofen) treba da prestanu sa terapijom 5 dana pre i 2 dana nakon tretmana.
- Pre i tokom terapije nije dozvoljeno korišćenje lokalnih ili oralnih preparata za obnavljanje kože (eksfolijanasa) i drugih agresivnih preparata ( voćne kiseline i Retinol).
Posle tretmana trajne epilacije:
- Izbegavajte upotrebu kozmetičkih sredstava na tretiranim regijama (2-3 dana).
- Izbegavajte aktivnosti koje izazivaju jako znojenje (3-4 dana).
- Tretirane regije mogu da budu osetljive na toplotu, pa u tom slučaju koristite hladniju vodu pri kupanju.
- Pri kupanju i tuširanju izbegavajte trljanje i upotrebu hemijskih sredstava za piling u prvih nekoliko sati do par dana.
- U nekim slučajevima može se pojaviti malo ili srednje crvenilo, slično kao posle sunčanja. Tada možete stavljati hladne obloge ili led, a po potrebi mogu se aplikovati preparati na bazi kantariona ili Aloa Vere.
- Obavezno neko vreme (1 do 2 nedelje) izbegavajte direktno izlaganje suncu (sunčanje), kao i solarijum kako ne bi došlo do stvaranja nepotrebnih hiperpigmentacija kože i opekotina. Posebno vodite računa o licu koje je najizloženije.
- Moguće je kratkotrajno povišenje telesne temperature, obzirom da se razvija i određena količina toplote, pogotovo ako se rade veće regije tela.
- U periodu između tretmana izbegavajte depilaciju voskom ili čupanje dlaka pincetom, pogotovo ako nameravate da tretman sprovodite u kontinuitetu. Za uklanjanje dlaka u tom periodu najpoželjnije je brijanje.
Kontraindikacije:
Trajna epilacija se ne preporučuje u sledećim slučajevima:
- epilepsija
- insulin zavisni dijabetičari
- trudnoća i period dojenja
- bolesti kože kao što su herpes, psorijaza, ekcem i slično
- hemofilija
- multipleks skleroza
- otvorene rane
- kancer
- metal u polju prostiranja laserskih zraka (endo proteze, pločice i šrafovi)
Sistem rasta i supstitucije dlake
Svaka dlaka ima svoju dlaku prehodnicu i dlaku naslednicu, odnosno iz jednog folikula imamo nekoliko dlaka, koje imaju moć smenjivanja. Kao i svaka druga ćelija i dlaka ima svoj životni vek, odnosno ima svoje stadijume zametka, erupcije i ekstrahcije.
Da bi se dlaka trajno uklonila, potrebno je laserom uništiti i izvršiti destruktivnu nekrozu na sam folikul dlake, kako dlaka nebi imala više “seme” odakle bi nicala nova.
Tehnika aplikacije:
Priprema klijenta se bazira na tome da on sam dan pred tretmana obrije željenu regiju tretiranja, gde će za vremenski period od 24h dlaka dovoljno da sazri za epilaciju, a opet neće biti predugačka da bi se efikasnije epilacija izvršila.
1. Inspekcija kože: Objektivni pregled uopštenog stanja kože i higijene pacijenta; objektivni pregled željene regije za tretiranje IPL (eritem, dermatitis, psorijaza, herpes zoster, kondilomi, bradavice, melanomi)
- Ukoliko pacijent ima melanom iznad nivoa kože obavezno ga prekriti leukoplastom za jednokratnu upotrebu.
- Ukoliko pacijent ima Kondilome uputiti ga na dermatološko otklanjanje istih, pa tek onda da dođe na tretman epilacije.
- Ukoliko ima bradavice, iste nije potrebno pokrivati, samo ih zaobilaziti direktnim zrakom koji shoot-ujemo.
2. Dezinfekcija željene regije Octenisept-om ili drugim dezificijensom za dermalnu upotrebu, ali koje NE IZAZIVAJU iritaciju. ALKOHOL NE!
3. Dobro osušiti regiju nakon dezinfikovanja
4. Aplikovati ultrazvučni kontaktni gel u sloju debljine oko 5mm
5. Podesiti aparat na odgovarajući modul rada i vršiti epilaciju ili neki drugi program rada.
6. Kod otklanjanja gljivica noktiju, posle dezinfekcije regije, prvo naneti Canesten® rastvor pa onda naneti ultrazvučni kontaktni gel.
Nakon tretmana, čistim ubrusom otkloniti višak gela, a tretiranu regiju obrisati fiziološkim rastvorom.
Ukoliko dođe do veće iritacije kože usled preosetljivosti na zrake, propisuje se upotreba termalne vode u spreju ili drugog medikamenta za smirivanje iritacija.
Primetno ispadanje dlaka iz folikula ćete primetiti 14-21 dan nakon tretmana.
Tretmani se ponavaljaju na svakih 21-28 dana do potpune epilacije željene regije.
Savetuje se da se nakon izvršenih tretmana epilacije, sama epilacija održava jednom u dve godine kako se ne bi dozvolilo stvaranje novih folikula, posebno regije pazuha, bikini zone i zulufa.